 |
|
 |
Rouva Presidentille laatutukea

07.09.2012 14:03
Vuoden katsotuin dokumenttielokuva Rouva Presidentti on saanut Valtion elokuvataidetoimikunnan laatutuen. Suuruudeltaan avustus on 15 000 euroa. Presidentti Tarja Halosen viimeistä virkavuotta kuvaava elokuva ilmestyy dvd:nä syyskuun puolivälissä.
Maaliskuussa ensi-iltaan tullut Rouva Presidentti on teatterilevityksessä runsaan 23 000 hengen yleisöllään vuoden katsotuin dokumenttielokuva.
Dokumenttielokuvassa katsoja pääsee kulkemaan presidentti Halosen matkassa Suomessa ja ulkomailla, virallisissa ja vapaamuotoisemmissa tilanteissa Aleksi Bardyn ohjaamassa ja Osku Pajamäen sekä Miia Haaviston tuottamassa elokuvassa katsoja on läsnä tilanteissa, joita ei ennen ole ollut mahdollista nähdä ja joista tasavallan presidentin työ osaltaan muodostuu.
- Olen iloinen siitä, että elokuvan huumori on purrut myös elokuvataidetoimikuntaan, Bardy toteaa.
|
Lisää uutisia...
|
|
 |
 |