"Syysiltojen soundtrack tulee Tampereelta"
”Mä en oo koskaan tupakoinut nyt mun tekee mieli tupakkaa”. Niinpä. Kaikkihan tuon tietävät, että kun saa Amorin nuolesta rintaansa, ihminen sekoaa ja jopa syöminen ja nukkuminen tuppaavat unohtumaan.
Niin, Pauli Hanhiniemen on kirjoittanut levyn rakkaudesta. Ajatus keski-ikäistyvän taiteilijan rakkausteemalevystä ei kuulosta perin kiehtovalta, mutta Pauli poikineen hoitavat pisteet kotiin. Perunateatterin pitkän levytystauon rikkova Kaikki rakkaudesta hurmaa rehellisellä ja rempseällä fiiliksellään. Jo Suudellaan -avauskappale johdattaa kuulijan mielenkiintoiselle matkalle ihmisuhteiden myrkyisään ytimeen. Hanhiniemi ei sorru teksteissään katkeraan tilitykseen, vaan niissä on sopivasti pilkettä mukana. "Mä en tiennyt vielä mitään ikävästä, mä vain katselin kun bussi sinut vei."
Kymmenen vuotta sitten kasattu Perunateatteri on hakenut itseään pitkään, mutta nyt yhtye on löytänyt viimeisetkin siemenperunansa. Kaikki rakkaudesta on kautta aikain groovaavin ja kokeellisin perunalevy:
Tommi Laine tuo kitaransa esiin entistä rohkeammin, uuden rumpalin
Juppo Paavolan ilmavat beatit elävöittävät rytmiosastoa kivasti.
Kokonaisuutena eheältä albumilta on vaikea tehdä poimintoja. Todettakoon vain, että parasta Perunateatteria tähän mennessä. Niin verevää, niin sydämellistä.
Jouni Hirn