Peliplaneetta.net Jippii



Etusivu Uutiset ja sää Tänään Haku Vapaa-aika TV-ohjelmat Mobiiliviihde Koulukaverit    
Ruoka ja viini | Horoskoopit | Elokuvat | Musiikki | Mesta.net | Peliplaneetta | Wippies




Mesta.net > Musa > Uutiset



Mesta.net ennakkokuunteli uuden Nightwish -albumin!
15.06.2007   11:22

Anette, Marco ja Tuomas palasivat juuri videon kuvausreissulta Yhdysvalloista.
Dark Passion Play on Oncea järeämpi albumi.

Nightwish esitteli syyskuussa ilmestyvän Dark Passion Play -albuminsa sisällön noin kymmenelle median edustajalle helsinkiläisellä Finnvox -studiolla torstaina. Ennakkokuuntelutilaisuuteen osallistui myös bändin neljä jäsentä: Tuomas Holopainen, Emppu Vuorinen, Marco Hietala sekä uusi laulusolisti Anette Olzon.

Kun Dark Passion Playn ensimmäiset sävelet kajahtivat ilmoille studion tarkkailuhuoneessa, ilmassa väreili aitoa jännitystä. Kaunis ja melankolinen avauskappale The Poet And The Pendulum kulki vielä hempeissä sfääreissä, mutta toinen raita Bye Bye Beatiful sylki ilmaan raskasta metallia ja Marco Hietalan raakaa ja miehekästä laulua.

Mitä pidemmälle 75-minuuttia kestävä levy eteni, sen monipuolisemmaksi se osoittautui; skaala venyy vauhtimetallista irlantilaissävytteiseen folkiin ja hittipitoiseen hevipoppiin. Levyllä on myös yksi instumentaalikappale, The Islander. Myös yhtyeen uran rankimmat hetket sisältyvät "Passionille".

Sekin kävi selväksi, ettei levyn ensisingle Eva ole levyn paras biisi - sellaiseksi voi kasvaa seuraava singlepoiminta Amaranth, joka tarttuu kuin purkka pehmennykseen.

Anette Olzonin puhdas ja heleä laulu antaa selvän piristysruiskeen Nighwishin musiikkiin. Nyt levyn kuultua voisi veikata, että Nightwish pääsee Olzonin kanssa vieläkin pidemmälle, sillä laulajan ääni on nyt vähemmän "valtavirtaa" ärsyttävä. Yhtyeen pojat voivat olla ylpeitä valinnastaan.

Dark Passion Play on maksanut huikeat 500 000 euroa - ja sen kuulee. Albumille on ahdettu valtava määrä "tavaraa", mutta mahtipontisuuden vastapainona on herkkiä ja akustisia hetkiä. Viimeistään nyt Tuomas Holopainen yhtyeineen todistaa osaavansa tehdä millaista musiikkia hyvänsä.

Uusi levy osoittautui jo ensikuulemalta onnistuneeksi, mutta varsinaisen arvostelun tekeminen vaatisi useamman kuuntelukerran. Sen verran järkälemäinen paketti Dark Passion Play on.

Teksti ja kuva: Jouni Hirn
Jaa: Facebook



Musa
Sweatmaster vahvasti albumilistalle - lue Mesta.netin haastattelu
03.09.2010   17:27

Hevilaulajatar selvisi säikähdyksellä rajusta kolarista
03.09.2010   14:24

Pantera-laulaja suree edelleen murhattua kitaristia
03.09.2010   13:03

Guns N`Rosesin konsertista kehkeytyi täysi farssi Irlannissa
02.09.2010   10:57

Apocalyptica singahti komeasti USA:n listalle
02.09.2010   09:06

Suomen ensimmäinen hevibändi palaa lavoille
01.09.2010   15:58

Slipknot ei korvaa kuollutta basistiaan
01.09.2010   15:40

Vaviskaa Hunksit - Gladiators Rock Show etsii tanssijoita
01.09.2010   12:03

Metallisuosikki Avenged Sevenfold saapuu Suomeen
01.09.2010   10:58

Apulanta aktivoitumassa - kevään keikkapäivät selvillä
01.09.2010   10:11

Ozzyn Suomen konsertin lämppäri julkistettiin
31.08.2010   13:32

Sunrise Avenue vaihtaa levy-yhtiötä
31.08.2010   13:11

Lordin hirviöt kiertävät halki Euroopan
31.08.2010   11:54

Evanescencen ex-kitaristi paljasti vihdoin eronsa syyn
31.08.2010   11:10

Rocktähti sai sydänkohtauksen Oslon lentokentällä
31.08.2010   09:04


Lisää uutisia...