 |
| Anette, Marco ja Tuomas palasivat juuri videon kuvausreissulta Yhdysvalloista. |
Dark Passion Play on Oncea järeämpi albumi.
Nightwish esitteli syyskuussa ilmestyvän
Dark Passion Play -albuminsa sisällön noin kymmenelle median edustajalle helsinkiläisellä Finnvox -studiolla torstaina. Ennakkokuuntelutilaisuuteen osallistui myös bändin neljä jäsentä:
Tuomas Holopainen,
Emppu Vuorinen,
Marco Hietala sekä uusi laulusolisti
Anette Olzon.
Kun Dark Passion Playn ensimmäiset sävelet kajahtivat ilmoille studion tarkkailuhuoneessa, ilmassa väreili aitoa jännitystä. Kaunis ja melankolinen avauskappale
The Poet And The Pendulum kulki vielä hempeissä sfääreissä, mutta toinen raita
Bye Bye Beatiful sylki ilmaan raskasta metallia ja
Marco Hietalan raakaa ja miehekästä laulua.
Mitä pidemmälle 75-minuuttia kestävä levy eteni, sen monipuolisemmaksi se osoittautui; skaala venyy vauhtimetallista irlantilaissävytteiseen folkiin ja hittipitoiseen hevipoppiin. Levyllä on myös yksi instumentaalikappale,
The Islander. Myös yhtyeen uran rankimmat hetket sisältyvät "Passionille".
Sekin kävi selväksi, ettei levyn ensisingle
Eva ole levyn paras biisi - sellaiseksi voi kasvaa seuraava singlepoiminta
Amaranth, joka tarttuu kuin purkka pehmennykseen.
Anette Olzonin puhdas ja heleä laulu antaa selvän piristysruiskeen Nighwishin musiikkiin. Nyt levyn kuultua voisi veikata, että Nightwish pääsee Olzonin kanssa vieläkin pidemmälle, sillä laulajan ääni on nyt vähemmän "valtavirtaa" ärsyttävä. Yhtyeen pojat voivat olla ylpeitä valinnastaan.
Dark Passion Play on maksanut huikeat 500 000 euroa - ja sen kuulee. Albumille on ahdettu valtava määrä "tavaraa", mutta mahtipontisuuden vastapainona on herkkiä ja akustisia hetkiä. Viimeistään nyt
Tuomas Holopainen yhtyeineen todistaa osaavansa tehdä millaista musiikkia hyvänsä.
Uusi levy osoittautui jo ensikuulemalta onnistuneeksi, mutta varsinaisen arvostelun tekeminen vaatisi useamman kuuntelukerran. Sen verran järkälemäinen paketti Dark Passion Play on.
Teksti ja kuva: Jouni Hirn