 |
|
 |
Tämä festivaali tekee paluun artistien pyynnöstä

14.05.2012 10:21
Rovaniemen vanhin festivaali, Down By The Kemijoki, palaa ensi kesänä viihdyttämään rockyleisöä viiden vuoden tauoan jälkeen. Festivaali järjestetään perinteiseen tapaan heinäkuun viimeinen viikonloppuna 27-28.7.
Festivaalin tiedotteen mukaan yleensä tauolta palataan ”yleisön” pyynnöstä, mutta nyt syypäänä voidaan DBTK:n kohdalla pitää artisteja, jotka uskollisesti pyytelivät festivaalia järjestettäväksi vuodesta toiseen.
- Aika on sopiva pienille ja lämminhenkisille festareille, joissa artisteilla, yleisöllä ja järjestäjillä on tärkeintä hauskanpito ilman suurempia näyttämisen paineita, Rovaniemeltä todetaan.
- Festivaalin syntymästä tulee kuluneeksi 20-vuotta (1992-2012), joten nyt on sopiva hetki palata nostalgiatripille 90-luvun alkupuolelle.
Tänä kesänä esiintyjinä ovat jo toistakymmentä vuotta sitten festareilla ilahduttaneet bändit kuten Eläkeläiset, Kelpo Pojat, Tanssiorkesteri Lossimies ja Kumikameli. Rovaniemeläisbändejä edustavat festareilla Jalla Jalla, Nightingales sekä Greenhouse AC.
Festivaaleihin tulevista muista esiintyjistä tiedotetaan myöhemmin.
|
Lisää uutisia...
|
|
 |
 |