Peliplaneetta.net Jippii



Etusivu Uutiset ja sää Tänään Haku Vapaa-aika TV-ohjelmat Mobiiliviihde Koulukaverit    
Ruoka ja viini | Horoskoopit | Elokuvat | Musiikki | Mesta.net | Peliplaneetta | Wippies




Mesta.net > Musa > Uutiset



Kotiteollisuus: Helvetillinen kasa riffejä valmiina
08.04.2004   14:02

Suomihevin sulttaani Jouni Hynynen on astumassa juuri Tavastia-klubin hornankattilaan, josta yhteinen kiertue Viikatteen ja Mokoman kanssa alkaa. Hynysen suhtautuu alkavaan rundiin pelonsekaisin tuntein, sillä lähipäivinä kolmen yhtyeen "urpot" tulevat yhdistämään voimansa katastrofaalisin seurauksin.


- En mie tiedä voiko meininki normaalia raisummaksi enää mennä, se johtaisi nimittäin kuolemaan. Mutta jos se tuntuma joka saatiin yhteisen Pietarin reissun yhteydessä säilyy, niin ruumita on todellakin luvassa. Pitäisi varmaan vuokrata joku vitun ensiapu-ambulanssi seuraamaan meitä kaupungista toiseen. Miuta oikeasti vähän pelottaa koko reissu. Voiskohan sen vielä jotenkin perua?

Laulaja-kitaristi kertoo piehtaroivansa parhaillaan luomisen tuskassa tulevan levyn suhteen ja kokonaisuuden olevan hakusessa. Fanien ei tietenkään kannata tästä hermostua, sillä totuushan on, että ennen koiralta kusi loppuu, kun Hynyseltä iskusävelet.

- Muutama biisi on täysin valmiina ja helvetillistä kasaa riffejä ollaan Sinkkosen kanssa alustavasti pyöritelty. Paroni Hongisto ei ole vielä kerennyt treeneihin, mutta se asia korjataan sitten kun oikeasti on jotakin treenattavaa. Loppukeväästä varmaan. Sanojen teko on taas ollut yhtä helvettiä, mutta eiköhän sekin kone tässä kevään aikana käynnisty. Aloittaminen on aina ollut miulle ihan saatanan vaikeaa, sitä kun mieluummin riekkuisi vaan baarissa kuin kotona sulkakynän, baskerin, patongin ja punaviinin kanssa. Levyn työnimi oli aluksi Voimaorja, nyt se on muuttunut hieman taiteellisemmaksi. Se on Jossain ajassa - yhessä paikassa.


Hynynen sanoo tulevan keikkakesän näyttävän "mukavan kiireiseltä". Jopa niin, että kesälle siunaantuu vain yksi vapaa viikonloppu.

- Olemme vähän puineet uuden sinkun julkaisemista kesällä eli sitä biisiä on mahdollista varmaan keikoillakin kuulla. Muut uudet aihiot ovat vielä niin hakusessa, ettei niitä vielä kannata vetää, ihmiset vain järkyttyisivät. Vaikka ne kyllä järkyttyy muutenkin, sehän on meidän keikoilla hyvinkin luultavaa. Jos ei äijien rumuus järkytä niin sitten huono soitto- ja laulutaito.

Kotiteollisuus uusi juuri nettisivunsa entistäkin raisummaksi. Varsinaista palauteryöppyä ei Jounin mukaan ole kuitenkaan tullut.

- Fanit eivät ole reagoineet asiaan mitenkään. Meidän tekniikka haukkui ne junttimaisiksi, mutta nehän eivät kunnon taiteesta ymmärrä vittuakaan. Siksi kai ne meidän palkkalistoilla ovatkin, Hynynen virnuilee.

Keikasta lisää täällä! Kotiteollisuuden, Viikatteen ja Mokoman rundi jatkuu tänään Tavastialla. Perjantaina on Tampereen vuoro ja lauantaina bändit esiintyvät Turussa.

Teksti: Jouni Hirn
Kuvat: Ville Pesonen
Jaa: Facebook

Musa
Ozzy järjestää joukkohäitä Ozzfest-kiertueella
29.07.2010   16:11

Timo Tolkki hajoittaa Revolution Renaissance -yhtyeen
29.07.2010   14:26

Tällaista oli Suomen urpoimmilla festareilla
28.07.2010   17:30

DBTL-tapahtuman vip-liput kadoksissa - älä osta mustasta pörssistä!
28.07.2010   15:31

Jenkkibändi saa moitteita keskeytyneestä pulunkakkakeikasta: Olette mammanpoikia
28.07.2010   12:48

Neil Youngin luottokitaristi kuoli
28.07.2010   11:02

Bon Jovi raivostui ex-managerin julkaisemasta seksikuvasta
27.07.2010   12:45

Kitaralegenda Ritchie Blackmore tuli isäksi pappaikäisenä
27.07.2010   12:13

Poliisi tutkii: rikkoiko kotimaisen bändin seksiperformanssi lakia?
27.07.2010   01:21

Porin Sonisphere teki viimeiset kiinnitykset
26.07.2010   18:17

Joel Hallikainen uhkaa esittää rajun punk-shown
26.07.2010   17:30

Ozzyn keikkaliput myyntiin ensi viikolla
26.07.2010   14:25

Metallibändi Dark Funeral menetti laulajan
26.07.2010   13:18

Paavikin suree Love Paraden uhreja - koko festivaali lopetetaan
26.07.2010   11:01

LIVE: Pinkin sirkus viihdytti Kaisaniemessä
25.07.2010   02:22


Lisää uutisia...